O studijním programu
Ve třech semestrech specializace Produktový design získáš znalosti a dovednosti z oblasti volného 3D modelování (Rhinoceros), generování fotorealistických vizualizací (software V-Ray for Rhino), vektorové a bitmapové grafiky (textury pro rendering a postery prezentující semestrální a klauzurní projekty), tvorby generativních modelů (software Grasshopper for Rhino), aplikace metody konečných prvků (software Ansys Workbench a Ansys Discovery Live – topologická optimalizace), parametrického 3D modelování v CAD systémech (Autodesk Inventor/SolidWorks), výroby prototypů a modelů aditivních technologií, ergonomie a somatografie, aktuálního dění v produktovém designu atd. V průběhu studia se blízce seznámíš s nejmodernějšími technologiemi 3D tisku plastů, kompozitů i kovů, viz https://protolab.cz/. Jako absolvent specializace Produktový design budeš schopen samostatně tvořit, uplatnit se ve vývojových týmech, na vysoké úrovni komunikovat s konstruktéry a výpočtáři atd.
Uplatnění absolventa
Absolvent specializace se může v praxi uplatnit jako:
• průmyslový designér / produktový designér
• 3D grafik v oblasti fotorealistické vizualizace a animace
• 3D modelář v oblasti volného a parametrického modelování
• modelář / modelář automotive
• konstruktér / designér v oblasti aditivních technologií (3D tisk)
Cíle studia
Hlavní cílem studia v rámci specializace Produktový design je připravit studenty na samostatnou práci v multidisciplinárním tvůrčím oboru, v němž se integrují technické disciplíny s estetickou a výtvarnou činností. Proces navrhování a konstruování je složitý, ať už jde o výrobky lidskému tělu blízké, které používáme v každodenním životě (produktový design), nebo o výrobky našemu tělu zdánlivě odtažité, které jsou doménou velkého průmyslu (průmyslový design). Dílčí cíle jsou: studenty seznámit a objasnit jim jak klasické, tak současné digitální metody navrhování a konstruování, přičemž důraz je kladen na metody digitální; studenty seznámit a objasnit jim kritéria hodnocení produktového designu z hledisek estetických, ekologických, psychologickosociologických, ergonomických a dalších (v rámci teorie designu); naučit je dovednostem důležitým pro uplatnění v oboru produktového designu na bázi digitálních virtuálních technologií a 3D tisku plastů, kovů a kompozitů.
Odborné znalosti absolventa
Nad rámec společné části studijního programu absolvent specializace Produktový design získá znalosti z oblasti volného 3D modelování, generování fotorealistických vizualizací, vektorové a bitmapové grafiky, tvorby generativních modelů, aplikace metody konečných prvků, parametrického 3D modelování v CAD systémech, výroby prototypů a modelů aditivních technologií, ergonomie a somatografie, aktuálního dění v produktovém designu atd. Zmíněné znalosti absolvent ovládá na úrovni umožňující jejich praktickou aplikaci v tvůrčím procesu.
Odborné dovednosti absolventa
Student po absolvování studijního programu Průmyslový design, respektive specializace Produktový design dovede z pohledu procesu navrhování a konstruování definovat/analyzovat zadání úkolu a zpracovat rešerši (dovednosti souvisí se zadáváním semestrálních prací a klauzurních projektů), skicovat návrhy na papír pery, linery, designérskými fixy apod.; příp. skicovat návrhy na interaktivním tabletu; vytvořit somatografickou studii; návrh vymodelovat fyzicky z hlíny, z claye apod.; příp. fyzický model naskenovat, návrh vymodelovat ve volném modeláři (software Rhinoceros), v grafickém algoritmickém editoru (software Grasshopper for Rhino) a v parametrickém CAD systému (software Autodesk Inventor nebo SolidWorks), virtuální 3D model analyzovat (software Ansys Workbench), optimalizovat (Ansys Discovery Live) a realizovat metodami rychlého prototypování, např. CNC frézováním, 3D tiskem apod.; pracovat s texturami a vytvořit fotorealistickou vizualizaci navrženého produktu (software V-Ray for Rhino); prezentovat vlastní tvůrčí práci.
Obecné způsobilosti absolventa
Absolvent specializace Produktový design je způsobilý samostatně tvořit (nejen jako osoba samostatně výdělečně činná, ale především jako člen širšího vývojového týmu), v týmech na vysoké úrovni komunikovat s konstruktéry a výpočtáři. Má přehled o stávajících technologiích 3D tisku na bázi plastů, kovů, vláknových a částicových kompozitů. Je způsobilý technologie 3D tisku obsluhovat v celé šíři, tzn. od přípravy CAD modelu, přes optimalizaci vhodnými nástroji až po samotnou realizaci 3D tisku.