Semestr, který by za normálních okolností trávil se spolužáky na přednáškách, byl pro Dalibora Moryse ve znamení cestování. „Za možnost vycestovat na zahraniční studijní pobyt jsem VŠB-TUO obrovsky vděčný. Nebýt univerzity, nikdy bych nezažil tolik dobrodružství a nejspíš bych se do Kanady a USA nikdy nepodíval. Děkuju,“ vzkazuje domovské univerzitě, kterou na chvíli vyměnil za Douglas College v kanadském Vancouveru. Odtud vycestoval nejen do Kalifornie, ale i na Havaj. Jak se mu to povedlo?
Ve Vancouveru se Dalibor jakožto vášnivý florbalista připojil do klubu, který se zúčastnil prestižního klání v kalifornském San José. „Říká se, že je to nejlepší turnaj v Americe. Představila se na něm elita amerického florbalu – od šestinásobného vítěze turnaje Menlo Park po Americký národní tým do 20 let. My vytvořili kvalitní sestavu namíchanou z vancouverského týmu a kanadské reprezentace,“ popisuje Dalibor.
Právě zmiňovaná top americká mužstva čekala na kanadský výběr v prvních dvou zápasech. Tomu se po nervózním začátku, jak Dalibor označuje bitvu proti USA U20, podařilo vyhrát nejen úvodní zápasy, ale také z prvního místa postoupit do čtvrtfinále a nakonec jako první kanadský tým v historii prestižní turnaj i vyhrát. Dalibor dokonce po celou dobu bojoval o titul nejlepšího střelce turnaje. „Nakonec jsem skončil druhý za naším kapitánem Mattem Smithem. Zato jsem si odnesl titul nejčastěji trestaného hráče,“ směje se celkem šesti minutami penalizovaný Dalibor Morys.
Po florbalovém úspěchu v Kalifornii se Dalibor na skok zastavil v Los Angeles a odtud zamířil na Havaj, konkrétně na ostrov Kauai, kterému se pro jeho přírodní krásy přezdívá Zahradní ostrov. Na Havaji strávil celkem pět nocí pod stanem v kempech na severu a východě ostrova. „Idylku v noci kazila tropická bouře. Silný vítr a déšť ještě umocnila zhoršená viditelnost způsobená vulkanickou aktivitou,“ vypráví Dalibor a zároveň dodává, že před den bylo krásně, což mu umožnilo většinu času strávit na pláži nebo potápěním. „Z vody mě dostali jen žraloci, kterých tam bylo požehnaně,“ říká.
Předposlední den pobytu na Havaji Dalibor věnoval výšlapu na nejvyšší horu ostrova s názvem Sleeping Giant (nebo chcete-li v havajštině Nonou). Poté už jej čekala cesta zpátky do Vancouveru a odsud v prosinci návrat domů. „Trip je za mnou, ale nevšední, krásné zážitky a vzpomínky na celý život už mi nikdo nevezme,“ uzavírá Dalibor, který zahraniční studijní pobyt vřele doporučuje.
Text: redakčně upraveno
Foto: Dalibor Morys