V roce 2019, tedy v době vzniku Restaurátorské dílny na Katedře konstruování, Fakulty strojní, Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, patrně nebylo moc těch, kteří plně věřili v úspěch tohoto projektu. Nicméně "rozjezd" dílny se podařil a s přibývajícím počtem restaurovaných motocyklů se Restaurátorská dílna dostala do povědomí odborné veřejnosti nejen v Moravskoslezském kraji, který provoz dílny dlouhodobě podporuje, ale v celé České republice.
Je pak logické, že se s novými úspěchy začíná o Restaurátorské dílně hovořit také v zahraničí a prvním velmi významným oceněním práce je navázání kontaktů a následně také schválení plného členství ve federaci FIVA, která působí ve více než 80 zemích světa. Restaurátorská dílna na FS jako jediné akademické pracoviště v České republice splňuje federací stanovené požadavky v oblastech restaurování historických vozidel (motocyklů), a také díky tomu se VŠB-TUO jako jediná univerzita na světě může aktivním členstvím ve FIVA pyšnit.
A co se pod zkratkou FIVA vlastně skrývá, resp. proč mohlo být naše členství schváleno?
FIVA (the Fédération Internationale des Véhicules Anciens), u nás známá jako Mezinárodní federace historických vozidel, je celosvětovou organizací, která se od roku 1966 věnuje ochraně, uchování a propagaci historických vozidel. O jejím významu svědčí také fakt, že od roku 2017 je poradním partnerem UNESCO v otázkách světového motoristického dědictví a s tím související kultury.
O zařazení Restaurátorské dílny jako akademického pracoviště mezi řádné členy rozhodla, mimo jiné, také skutečnost, že jednou z komisí řídících činnost FIVA je také Komise pro kulturu a mládež, která si jako hlavní cíl definovala snahu zachování kultury kolem historických vozidel s aktivním zapojením mladé generace, což je v plném souladu s cíli Restaurátorské dílny.