Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Seminář FIP Academy přiblíží výzkum programovatelných materiálů a bezpodporového 3D tisku

Seminář FIP Academy přiblíží výzkum programovatelných materiálů a bezpodporového 3D tisku
Do světa programovatelných materiálů a kovových aditivních technologií zavede zájemce první odborný online seminář FIP Academy v tomto kalendářním roce, který se uskuteční 2. února od 14:00. O svých výzkumných tématech budou hovořit Christof Hübner z Fraunhofer Institute for Chemical Technology ICT (Fraunhofer ICT) v německém Pfinztalu a Jiří Hajnyš z Fakulty strojní VŠB-TUO.

Chemický inženýr Christof Hübner má více než třicetileté zkušenosti s aplikovaným výzkumem ve Fraunhoferově společnosti, především v oblasti polymerních materiálů. V posledních letech se zaměřil zejména na funkční polymerní kompozity. Od roku 2019 je vedoucím vědeckým pracovníkem v oddělení pro polymerní inženýrství ve Fraunhofer ICT a v témže roce se připojil k Fraunhofer Cluster of Excellence Programmable Materials CPM, kde koordinuje tematickou oblast „Výroba a zvyšování kvality“. V rámci přednášky nazvané Vítejte ve světě programovatelných materiálů přiblíží především práci tohoto klastru.

Odborný asistent na Katedře obrábění, montáže a strojírenské metrologie Fakulty strojní Jiří Hajnyš bude hledat odpověď na otázku: Je možné tisknout kovové díly bez podpor? Vedoucí 3D tiskového centra Protolab se intenzivně zabývá výzkumem 3D kovového tisku, a to především technologií SLM, v angličtině nazývané Selective Laser Melting. Svůj vědecký zájem zaměřuje mimo jiné na bezpodporový tisk. „Příspěvek bude prezentovat dosažené dílčí výsledky na VŠB-TUO a stále probíhající výzkum v této oblasti,“ zve na odborný seminář Hajnyš.

Zájemci se mohou na seminář, který je vedený v angličtině, registrovat zde. Pořádající FIP Academy tvoří platformu pro sdílení vědeckých poznatků a zkušeností mezi vědci institucí zapojených do Fraunhoferovy inovační platformy, Fraunhofer Innovation Platform for Applied Artificial Intelligence for Materials & Manufacturing at VSB – Technical University of Ostrava (FIP-AI@VSB-TUO). V tuzemsku ojedinělá platforma vznikla v červnu 2021. Propojuje výzkumníky z VŠB-TUO, Fraunhofer Institute for Chemical Technology ICT, jenž nabízí zkušenosti v oblasti materiálového výzkumu a energetických systémů, a Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology IWU v oblasti výrobních technologií a výroby.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Ilustrační foto. Zdroj: archiv JH

 

Vloženo: 19. 1. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět