Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 30. 6. 2024!

Na Katedře robotiky slaví další Cenu Wernera von Siemense

Na Katedře robotiky slaví další Cenu Wernera von Siemense
Na Katedře robotiky Fakulty strojní VŠB-TUO měli velký důvod k oslavám. Doktor Stefan Grushko totiž vyhrál prestižní Cenu Wernera von Siemense. V kategorii Průmysl 4.0 se jeho disertační práce umístila na prvním místě.

Svou práci s názvem „Plánování pohybu manipulátoru v dynamickém prostředí při využití informací z RGB-D senzoru“ do soutěže přihlásil loni v srpnu – chvíli poté, co ji úspěšně obhájil a absolvoval s titulem Ph.D. v doktorském studiu. Za tu dobu skoro zapomněl, že přihlášku do prestižního klání podal, o to větší radost ale potom měl. „Rozhodl jsem se, že si svých pět minut slávy užiju,“ usmívá se úspěšný mladý vědec. Stefan Grushko tak svým prvním místem v kategorii Průmysl 4.0 napodobil některé kolegy na katedře, kteří v soutěži uspěli v minulosti. „Témata, kterými se na Katedře robotiky zabýváme, jsou velice aktuální a korespondují s trendy nastolenými v oblasti Průmyslu 4.0,“ myslí si výherce.

V disertační práci se Stefan zabýval otázkou bezpečnosti a efektivity práce v oblasti kolaborativní robotiky. „Mou snahou bylo docílit, aby robot o člověku věděl, byl schopen se mu přizpůsobit. Aby mohl v případě, že pracovník nedopatřením (například rukou) naruší jeho vymezený prostor, změnit svou trajektorii, člověku se vyhnout a pokračovat v práci,“ vysvětluje Stefan Grushko záměr své práce, která myslela i na to, aby člověka upozornila na upravenou trajektorii robota.

Stefan Grushko tak vyvinul speciální systém, resp. taktilní rozhraní v podobě dvou rukavic, které pracovníkovi pomocí vibrací v konkrétním místě naznačí, že se blíží trajektorii robota. „Člověka by nemělo překvapit, že robot změnil trasu a jejich spolupráce by měla fungovat plynuleji,“ upřesňuje Grushko a dodává, že kromě zvýšení bezpečnosti a efektivity na robotizovaném pracovišti by mohl systém přinést i jednu další výhodu. „Noví pracovníci, kteří zatím neví, jak trajektorie robota vypadá, by si mohli snáze zvyknout na jeho pohyb,“ objasňuje.

Systém, který Stefan navrhnul a testoval ve své disertační práci, by tak mohl zabránit přerušování technologického procesu vinou lidské chyby a učinit kolaboraci s roboty bezpečnější. „Veškeré provedené experimenty svědčily o tom, že si uživatel lépe uvědomuje trajektorii robota a cítí se bezpečněji,“ říká Stefan.

Mladý vědec v současné době pokračuje v započatém výzkumu a snaží se vychytat nedostatky, které tato zcela nově navržená technologie zatím vykazuje. „Uvedení nové technologie do praxe – zvlášť v oblasti bezpečnosti – předchází obrovský vývoj, na který jeden člověk ani stačit nemůže. Je před námi ještě dlouhá cesta, než se tak stane,“ uzavírá Stefan Grushko.

 

Text: Mgr. Lada Dittrichová, koordinátorka PR Fakulty strojní

Foto: Archiv soutěže Cena Wernera von Siemense

Vloženo: 21. 6. 2022
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět