Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Školu hodnotím velice kladně, můj život nasměrovala tím správným směrem

Školu hodnotím velice kladně, můj život nasměrovala tím správným směrem
Vzpomínky a doporučení Lukáše Kousala, který svou profesní dráhu odstartoval v Centru bakalářských studií v Šumperku.

Můžete se představit?

Jmenuji se Lukáš Kousal. Narodil jsem se v Šumperku a v tomto městě začal také můj studentský život. Osudovým se mi stal průmysl, konkrétně strojírenská technologie. Provází mě od počátku studií a stala se mou pracovní náplní. Po úspěšném zvládnutí studia na VŠB-TUO jsem nastoupil do nadnárodní společnosti ŠKODA AUTO a.s., kde pracuji dodnes jako odborný koordinátor procesu lisování a automatizace. Aktuálně se věnuji inovacím a digitalizaci v oddělení lisoven v Mladé Boleslavi. Absolvoval jsem také osmnáctiměsíční pracovní pobyt v Číně jako technický dozor při výrobě lisovacích nástrojů pro ŠKODA AUTO a.s. Byla to pro mě velice přínosná zkušenost, ať už z hlediska pracovního zaměření nebo rozšíření jazykových dovedností. Ve volném čase rád sportuji, cestuji a snažím se žít naplno.

Jak vzpomínáte na svá studia?

Většinu studentských let jsem strávil ve svém rodném městě, v Šumperku. Pro strojírenství jsem se nadchnul už na střední průmyslovce, proto jsem neváhal a pokračoval ve studiu bakalářského programu na detašovaném pracovišti Fakulty strojní VŠB-TUO v Šumperku. Titul inženýr už jsem pak získal přímo v Ostravě, kde univerzita sídlí. Po celou dobu studií jsem se zajímal o CAD/CAM systémy. Trojrozměrné modelování průmyslových součástek (CAD) a později i programování CNC obráběcích strojů mě dovedlo až k mému současnému zaměstnavateli. Zde jsem začal jako programátor CNC obráběcích strojů. Právě díky tomuto zaměření jsem mohl naplno zužitkovat všechny znalosti a zkušenosti získané studiem. Po prvním roce v práci jsem měl touhu posunout se v oboru ještě dál, a tak jsem nastoupil zpět na VŠB-TUO k doktorskému studiu v oboru strojírenská technologie. Musím říct, že mě univerzita vybavila nepřeberným množstvím znalostí technického směru, které dodnes využívám v praxi a které prolínají můj pracovní život.

Proč by se podle vás měli zájemci rozhodnout pro studium na Fakultě strojní VŠB-TUO?

Protože je to prestižní škola, která má zájemcům co nabídnout. Obor strojírenství jde totiž ruku v ruce s nejnovějšími trendy. Když však odhlédnu od hlediska odborného, musím ocenit i množství volnočasových aktivit, které jsou neméně důležitou součástí studentského života. Fakulta strojní je jednoznačně dobrou volbou pro lidi, kteří mají rádi inovace, jsou kreativní a chtějí být součástí nových trendů v oboru strojírenství. Pokud se někdo rozhoduje, kam by měly jeho kroky dále směřovat, pak je určitě VŠB-TUO tou správnou volbou. Tuto školu hodnotím velice kladně a sám za sebe mohu říct, že můj život nasměrovala tím správným směrem.

Co je podle vás při výběru vysoké školy nejdůležitější?

Nejde jen o to vybrat si „nějakou“ školu. Člověk by se měl především zamyslet nad tím, co ho v životě baví, naplňuje a jakým směrem by chtěl svůj život směřovat. Nejdůležitější je tedy podle mě vztah k oboru, který škola nabízí, a touha rozvíjet současné znalosti a zkušenosti, díky kterým se stáváme zajímavými pro pracovní trh. Zpětně vím, že vysoká škola není jen o studiu, ale také o přátelství na celý život. A kde jinde si najít nejlepší přátelé než na VŠB-TUO.

Jak vidíte dnešní svět průmyslu?

Za poslední roky se průmysl velmi rychle posouvá vpřed. Jen za dobu mé praxe pozoruji velmi rozsáhlé strategické změny ve výrobě i v jejich údržbě. Velký důraz se klade nejen na digitalizaci procesů, ale především strojů a zařízení. Zaměstnanci průmyslových podniků se bez nových technologií neobejdou. Sledovat technický stav strojů a zařízení v reálném čase je naprosto běžnou součástí. Osobně se zajímám a implementuji technologie týkající se rozšířené reality, sběru dat, predikce, umělé inteligence a digitálních dvojčat průmyslových strojů a zařízení včetně výrobních budov nebo 3D tisku.

Nechybí vám studijní život?

Abych byl upřímný, tak ano. Již dnes zavádím do výuky technologii rozšířené reality žákům ŠKODA Academy v Mladé Boleslavi, a tím předávám žákům know-how z praxe. Vidím v tom velkou přidanou hodnotu nejen pro studenty, ale i pro zaměstnavatele. Student (budoucí zaměstnanec) se tak může daleko rychleji adaptovat na svou profesní dráhu. Stále si pohrávám s myšlenkou začít studium MBA, a to především z důvodu obohacení současných zkušeností a získání nových. Zvažuju také, že bych své znalosti z dob studií i současné praxe předával studentům a začal na střední nebo vysoké škole vyučovat nové technologie. To by pro mě do budoucna znamenalo zasednout zpět do lavic při studiu pedagogiky. V příštím roce mě čeká série přednášek na vybraných vysokých a středních školách v České republice. Je možné, že se s některými čtenáři potkáme i osobně.

Redakčně editováno, rozhovor vyšel v bulletinu Centra bakalářských studií v Šumperku.

Vloženo: 24. 1. 2022
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 303 - Centrum bakalářských studií Šumperk
Zpět