"Nastoupil na vysokou školu po maturitě na Střední škole automobilní v Zábřehu. Býval jsem průměrným studentem provozu a údržby vozidel, což mě však neodradilo od studia na vysoké škole. V roce 2006 jsem nastoupil na detašované pracoviště Fakulty strojní VŠB – Technické univerzity Ostrava v Šumperku", říká Jakub Šmiraus. Ing. Jakub Šmiraus, Ph.D., je absolventem Institutu dopravy, Fakulty strojní VŠB-TUO. V současné době působí jako vědecký pracovník na fakultě jako vyučující.
Jak vzpomínáte na studia?
Začátek byl pro mě obtížný, ale s postupem do vyšších ročníků se mé studium stávalo zajímavější a nezajímavých předmětů ubývalo. Centrum bakalářských studií Šumperk, které se nachází v blízkosti mého bydliště, jsem v roce 2009 vyměnil za navazující studium v Ostravě na Institutu dopravy se zaměřením na silniční vozidla. Zde jsem kromě studentského života prožil skvělé roky studia strojařiny a dostal možnost podílet se na řadě studentských projektů. A už jsem v téhle strojařské „bublině“ zůstal natrvalo. Díky některým projektům jsem mohl spolupracovat třeba i s mistry světa motorsportu, jiné mi zase umožnily získat několik patentů i užitných vzorů v různých oblastech průmyslu. Dnes pracuji na Fakultě strojní VŠB-TUO s dokončeným doktorátem jako vědecký pracovník a dělám to, co mě vždy bavilo. Stále nové a zajímavé věci.
Proč by se podle vás měli zájemci rozhodnout pro studium na Fakultě strojní VŠB-TUO?
Pokud se rozhodnete pro studium na Fakultě strojní VŠB-TUO v Šumperku, získáte řadu výhod. Pro mě to byla například dostupnost z místa bydliště. Nemusel jsem dojíždět hned od prvního ročníku až do Ostravy a ušetřil jsem za ubytování. Rád vzpomínám také na klidnější atmosféru a osobnější přístup pedagogů. Někteří mí šumperští kolegové využili možnosti dál pracovat při studiu, čímž nepřišli o svůj příjem, a zároveň neztráceli čas cestami do Ostravy a zpět. Jednodušší bylo také přesouvání výuky.
Co je podle vás při výběru vysoké školy nejdůležitější?
Pokud váháte se studiem na vysoké škole, děláte dobře. Je to důležitý krok v životě, jenž se nevyplatí uspěchat. Je důležité si říct, co od studia čekáte a zda budete zvolený obor v životě potřebovat. Zajímá vás, chcete v něm pracovat?
Výběr školy je snad ještě důležitější. Je potřeba dobře posoudit náročnost zvažovaného oboru i fakulty, neboť různé školy mají různá kritéria, která jsou pro studenty limitující. Ale říct si „tam nejdu, je tam matika“, je nesmysl. S každým předmětem je možné si poradit. Záleží na tom, jestli jde o předmět oborový (tedy důležitý pro celé studium), nebo na něj narazíte jen v jednom či dvou semestrech.
A nejdůležitější na závěr – vysokou školu jde vždycky ukončit ze dne na den, takže vyzkoušet si jeden semestr nebo ročník a teprve pak se rozhodnout jinak není tragédie, ale dobrá zkušenost!
Autor fotografie: Adolf Horsinka, MAFRA