Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Příspěvek o 3D tisku fotopolymerací dosáhl rekordního počtu citací

Historický úspěch v počtu citací slaví odborný příspěvek A Review of Vat Photopolymerization Technology: Materials, Applications, Challenges, and Future Trends of 3D Printing od autorského kolektivu z Fakulty strojní. Příspěvek s více než 500 citacemi v databázi Scopus se za 4 roky propracoval k nejcitovanějšímu příspěvku s afilací k VŠB-TUO s původními domácími autory.

Již v roce 2023 získal rukopis ocenění BEST PAPER AWARD v kategorii Review od žurnálu Polymers, který vydává vydavatelství MDPI s otevřeným přístupem. V databázi Web of Science má žurnál Polymers impakt 4.7 a je zařazený v prvním kvartilu (Q1) a druhém decilu (D2). Zároveň je tento příspěvek hodnocený jako Highly Cited Paper na Web of Science. Znamená to, že tento rukopis je stále vysoce citovaný a s takovým počtem citací, že se umisťuje v 1 % nejcitovanějších prací v akademickém oboru chemie na základě limitu vysoce citovaných prací pro daný obor a rok vydání. Takových příspěvků registruje VŠB-TUO pouhých 41 z celkového počtu více než 18 900 dokumentů registrovaných databázi Web of Science.

Review je zaměřená na 3D tisk fotopolymerací a pojednává o materiálech, aplikačním využití, technologických výzvách a budoucích trendech v této moderní progresivní oblasti. Fotopolymerizace se používá pro výrobu rychlých a funkčních prototypů, výrobků na míru a sériovou výrobu. Za více než 30 let vývoje fotopolymerizace bylo dosaženo velkého pokroku ve zdokonalování výrobních metod (SLA, DLP, CDLP/CLIP), rychlosti výroby a kvality 3D tištěných výrobků pro průmyslové a výzkumné aplikace. Z hlediska materiálů bude dále věnováno úsilí vysoce výkonným pryskyřicím, zejména biokompatibilním pryskyřicím, a bio-inkoustům.

„Budoucnost fotopolymerizace spočívá ve dvou hlavních kategoriích: ve vývoji materiálů, zejména v lékařských aplikacích, a v použití moderních metod navrhování. Existuje totiž obrovský potenciál pro vývoj materiálů a matematické modelování 4D tisku s využitím multifyzikálních vlastností, tj. proměnlivé tvrdosti povrchu, tvarové paměti atd. Aplikace 3D tisku a zejména fotopolymerizace se rozšířily do všech průmyslových odvětví, např. do robotiky, medicíny, stomatologie, strojírenství, automobilového a leteckého průmyslu, vodních zdrojů a souvisejících úprav. Závěrem lze konstatovat, že budoucnost 3D tisku je omezena pouze kreativitou a technickým myšlením konstruktérů,“ doplňuje inspirativní a původní myšlenku odborného příspěvku hlavní autor, Marek Pagáč, z Katedry obrábění, montáže a strojírenské metrologie.

Příspěvek vznikl za podpory realizovaného projektu Inovativní a aditivní technologie výroby – nová technologická řešení 3D tisku kovů a kompozitních materiálů, r. č. CZ.02.1.01/0.0/0.0/17_049/0008407 s výzvy Dlouhodobé mezisektorové spolupráce pro ITI. Tento projekt je rovněž jeden z nejúspěšnějších realizovaných projektů co do počtu citací (1646 citací bez autocitací), publikovaných příspěvků (134) a s H-indexem 21.

Celá citace s názvem a autory: Pagac, M.; Hajnys, J.; Ma, Q.-P.; Jancar, L.; Jansa, J.; Stefek, P.; Mesicek, J. A Review of Vat Photopolymerization Technology: Materials, Applications, Challenges, and Future Trends of 3D Printing. Polymers 2021, 13, 598. https://doi.org/10.3390/polym13040598

Odkaz na rukopis

Rukopis v číslech:

  • Citace Scopus – více než 500
  • Citace Web of Science – více než 430
  • Citace ResearchGate.com – více než 560
  • Citace Google Scholar – více než 700
  • Počet čtenářů – více než 32 tisíc

Vloženo: 1. 4. 2025
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět