Garant: doc. Ing. Stanislav Honus, Ph.D.
Laboratoř je vybavena systémy pro základní a aplikovaný výzkum spalování, proudění, přenosu tepla, sušení a sorbce škodlivin. Mezi zařízení laboratoře patří:
Spalovací komora
Komora je určena pro výzkum (ko)spalovacího procesu nekonvenčních plynných a pevných paliv. Výzkum se zaměřuje na chemickou kinetiku hoření, přenos tepla ve spalovacím prostoru, dynamiku plamene, turbulentní proudění spalin a vliv těchto dějů na tlakovou část okruhu (parametry vody/páry).
Zařízení je zrealizováno tak, že pro charakterizaci spalovacího procesu a souvisejících jevů umožňuje kontinuálně měřit/nastavit: Průtok a teplotu spalovacího vzduchu, průtok a teplotu daného topného plynu, tlak spalin, teplotní a koncentrační (O2, CO, CO2, NO, NO2, SO2, CXHY) pole ve spalovacím prostoru, teplotu odpadních spalin a parametry tlakového a chladícího okruhu (teploty, tlaky a průtoky na vstupech a výstupech). Data jsou ve zvolených časových krocích ukládána do PC. Systém umožňuje měnit důležité parametry spalovacího procesu vč. možnosti demontáže jednotlivých segmentů hořáků a dalších konstrukčních prvků. Součástí je systém pro vstřikování práškových paliv do spalovacího prostoru.
Jako příklady činnosti lze uvést: (i) optimalizaci podmínek spalovacího procesu plynných paliv, (ii) výzkum hořáků z hlediska vlivu konstrukčních prvků (trysky, vířiče a směšovače) na spalování, (iii) studium možností redukce emisí a (iv) řešení problematiky záměnnosti konvenční paliva x alternativní paliva.
Výzkumná činnost rovněž zahrnuje rozvoj matematických modelů jednotlivých dějů a jejich verifikování prostřednictvím experimentálních měření.
Laboratorní systém s dvou-sekčním fluidním reaktorem
Součástí laboratoře je také modulární laboratorní stand sestávající ze dvou sériově zapojených fluidních vrstev. Slouží k aplikaci klasických i alternativních paliv přímo do fluidní vrstvy, kde dochází k jejich kontrolovanému hoření za nastavených podmínek a určování vhodných podmínek spalovacího procesu a parametrů pro jednotlivá paliva. Současně je možné aplikovat sorbenty i aditiva za účelem sledování vlivu na tvorbu a záchyt produkovaných škodlivin.
Výhodou standu je jeho modulárnost - lze jej před samotným měřením poskládat do požadovaného konceptu a také nastavit jednotlivé parametry, jako je průtok spalovacího vzduchu a teplota v jednotlivých částech, počet komor, filtračních bodů apod. Teploty a průtoky přímo v epicentru spalovacího procesu je možné sledovat a regulovat pomocí PID regulace a zaznamenávat. Velkou výhodou je také možnost vizuální kontroly a také možnost využití termokamery pro přímé sledování spalovacího procesu přes průhledné díly. Koncentrace jednotlivých složek ve spalinách je možno sledovat kontinuálním měřením přes měřící vstupy po celé délce pracovního prostoru až po konec kouřovodu
Klíčové vybavení:
- Analyzátory vybavené ke specifikaci spalování (kontinuální měření teplot, tlaků, rychlostí a složení spalin – O2, CO, CO2, NO, NO2, SO2, CXHY),
- přístroje pro měření tahu, rosného bodu, vlhkosti paliv a obsahu sazí ve spalinách,
- laboratorní komora pro výzkum (ko)spalování alternativních paliv, proudění a přenosu tepla s možností změny důležitých parametrů procesu hoření a s možností demontáže jednotlivých segmentů hořáku a dalších částí,
- doplňkový vodní/parní okruh ke studiu vlivu spalin na oběh,
- mobilní vstřikovací systém pro výzkum hoření práškových paliv,
- termovizní kamera a infračervené teploměry,
- laboratorní fluidní komora pro výzkum sorbce škodlivých látek ve spalinách,
- CFD a DEM softwary,
- výpočetní stanice.