Provoz energetických zařízení
Studium tohoto oboru je zaměřené na problematiku optimálního provozu a řízení energetických zařízení v průmyslových, chemických, potravinářských a dopravních podnicích. Studenti po společném přírodovědném a strojírenském základě jsou seznámeni s problematikou provozu energetických zařízení, energetického managementu, ekonomiky a marketingu v energetice, poznatků z informatiky a výpočetních systémů a rozvíjení speciálních schopností tvořivé a týmové práce, potřebné pro uplatnění v managementu podniků.
Studium je zaměřeno na řešení energetických technologií z hlediska jejich funkce v životním prostředí, průmyslové energetiky, plynárenství, vodního hospodářství a obnovitelných zdrojů energie. Důraz je kladen na uplatňování energetické legislativy ve vztahu k Evropské unii jako je energetický zákon s legislativou energetického hospodářství, nová cenová a daňová politika, vztah k jaderné energetice a životnímu prostředí, zákon o hospodaření s energií se získáním uceleného obrazu o způsobech využívání energie. Vše je zaměřeno na dosažení energetických úspor rozvojem nových energetických technologií v průmyslu, stavebnictví, zemědělství, dopravě s využitím obnovitelných a druhotných zdrojů energie. Ve studiu je kladen důraz také na energetický management a systém řízení jakosti v energetice a na cílevědomé ovlivňování spotřeby energie ve společnosti snižováním energetické náročnosti.
Uplatnění v praxi najdou absolventi jako provozní, projekční a řídicí pracovníci v elektrárnách a teplárnách, v útvarech energetiky ve všech typech průmyslových podniků, v dopravních organizacích a v nevýrobní sféře také v útvarech státní správy a jako projektanti energetických rozvodů, topenářských firem, systémů zásobování teplem, úpraven a čistíren odpadních vod a revizní a zkušební technici. Studenti po ukončení bakalářského studia mohou pokračovat ve studiu navazujícího magisterského studijního programu „Strojní inženýrství“ v oboru „Energetické stroje a zařízení“.
Technika tvorby a ochrany životního prostředí
Studenti po společném přírodovědném a strojírenském základě jsou hlouběji seznámeni s problematikou vlivu moderních průmyslových a energetických technologií na životní prostředí, zpracování průmyslových odpadů, strojů a zařízení pro techniku prostředí, obnovitelných zdrojů energie, monitorování stavu životního prostředí, ochrany vodních zdrojů, optimalizace provozu energetických zařízení a legislativy.
Studium je dále zaměřeno na řešení staveb a strojů z hlediska jejich funkce v životním prostředí, hlavně na úpravu stavu prostředí pomocí technických zařízení – větrací a klimatizační techniky, vytápění, chladící techniky, odlučovacích zařízení, čištění odpadních vod, vodního a odpadového hospodářství, zařízení na snižování hluku aj.
Ve studiu je kladen důraz na trvale udržitelný rozvoj společnosti, minimalizaci využívání přírodních zdrojů a maximalizaci ochrany životního prostředí. Nezanedbatelnou částí studia je znalost uplatňování související legislativy.
V praxi najdou absolventi uplatnění jako provozní, projekční a kontrolní pracovníci v útvarech tvorby a ochrany životního prostředí ve všech typech průmyslových, chemických a energetických podniků, organizací zabývajících se odpadovým hospodářstvím, monitorováním a vyhodnocováním stavu životního prostředí a také v útvarech státní správy např. ve funkcích inspektorů státních orgánů. Studenti po ukončení bakalářského studia mohou pokračovat ve studiu navazujícího magisterského studijního programu „Strojní inženýrství“ v oboru „Energetické stroje a zařízení“.
Energetika 21. století
Studium v tříletém bakalářském studijním programu "Energetika" se cíleně již od prvního ročníku zaměřuje konkrétně na oblast energetiky. Studium je zaměřeno na systematickou výchovu odborníků v oblasti energetiky, a to zejména odborníků pro provoz energetických zařízení od výroby energií až po hospodárné užití energií. Program připravuje bakaláře jako vysokoškolsky vzdělaného provozního technika a řídícího pracovníka pro všechny oblasti energetiky se základem znalostí příslušné teorie a s praktickými dovednostmi. Program obsahuje jeden studijní obor Energetika 21. století. Absolvent má možnost pokračovat v návazném studiu energetických oborů nebo jiných příbuzných oborů v magisterském studijním programu.
Uplatnění v praxi najdou absolventi jako provozní a řídicí či kontrolní pracovníci v elektrárnách a teplárnách, v útvarech energetiky a v útvarech tvorby a ochrany životního prostředí ve všech typech průmyslových podniků, v dopravních organizacích a v nevýrobní sféře, také v útvarech státní správy a jako projektanti energetických rozvodů, topenářských firem, systémů zásobování teplem, úpraven a čistíren odpadních vod a či jako revizní a zkušební technici.
Studenti po ukončení bakalářského studia budou moci pokračovat ve studiu navazujícího magisterského studijního programu „Strojní inženýrství“ v oboru „Energetické stroje a zařízení“.