Title
Výzkum a vývoj zařízení vyrovnávajícího tahy v laně vznikající působením zátěže
Code
SP2015/22
Solver
Solution period
01. 01. 2015 - 31. 12. 2015
Summary
V rámci projektu je předmětem zájmu výzkum vhodné metody a vývoj zařízení, které bude sledovat a ověřovat funkci vyrovnávání tahů v dílčích průžezech nosných lan výtahů prostřednictvím zařízení, tzv. vyrovnávače tahů.
Vyrovnání tahů bude realizováno hydraulickými válci, vůči kterým budou ocelová lana (2 až 3 průřezy) uchycena. Samotné předpětí v lanech bude měřeno tenzometrickými snímači a po sérii měření s rozdílnými hodnotami zatížení lan bude následovat vyhodnocení výsledků.
V praxi dochází vlivem rozdílné průtažnosti lan a odlišně odvinuté délce lan (u bubnových výtahových strojů) nad dopravní klecí (kabinou, nádobou) k rozdílnému napětí v lanech, jednotlivá lana tak mohou být značně přetěžována. Eliminací tohoto jevu se prodlužuje jejich životnost.
Tytéž nedostatky se projevují u elektrických výtahů s třecími kotouči, kde je kabina i protizávaží zavěšeno na minimálně dvou průřezech nosných lan. Při jejich instalacích dochází rovněž k nerovnoměrnému rozdělení tahových sil do dílčích průřezů lan, pokud nejsou tyto tahové síly v průběhu instalace měřeny a korigovány.
Jako účinné kroky se v praxi používá přesoustružení drážek bubnů, kotoučů a použití zmíněného vyrovnávače tahu, který funguje na principu změny délky – ať již hydraulickým válcem (propojením několika válců dojde ke stejnoměrnému rozložení) a nebo například šroubovým ukotvením lana a jeho prodloužením.
Team of the project
doc. Ing. Robert Brázda, Ph.D.
doc. Ing. Leopold Hrabovský, Ph.D.
Ing. Jakub Žalčík
Ing. Jiří Bobok
Ing. Jan Diviš
Goal of the project
Specifikace výstupu výzkumu:
1. Návrh a realizace modelového meřícího zařízení vyrovnávače tahů v ocelových lanech s možností měření působících tahových sil v lanech.
2. Určení vhodné metody zjištění a měření (za účelem následného rovnoměrného rozložení) tahových sil působících v laně.
3. Návrh mechanismu k vyvozování tahů působících v laně, simulujících vliv zátěže. Návrh vyrovnávače tahů.
4. Zapracování získaných výsledků do přímé výuky v rámci státnicového předmětu Bc. studia Jeřáby a Dopravní a manipulační zařízení.
5. Publikace v odborných časopisech, účast na konferenci.
6. Uplatnění funkčního vzorku, průmyslového vzoru.
Souhrn předpokládaných výstupů:
1x Průmyslový vzor,
2x Funkční vzorek,
2x Příspěvek v odborném časopise,
1x Příspěvek na mezinárodní konferenci.
Harmonogram:
Leden-únor 2015: - Zpracování pevnostních a technologických výpočtů nezbytných k dimenzování zařízení, lan a válců. Konstrukční zpracování a návrh 3D modelu měřícího zařízení, uchycení válců a lan ke konstrukci, návrh vyrovnávače tahů.
Březen 2015: - Zpracování výrobní a dílenské výkresové dokumentace.
Duben-červen 2015: Výroba a realizace reálného modelu dle vypracované výkresové dokumentace. Ověření správné funkce vyrovnávače vyvozováním různých tahů v lanech a jejich měřením pomocí snímačů. Vyhodnocení výsledků měření.
Září-listopad 2015: - Zapracování získaných výsledků do přímé výuky v rámci státnicového předmětu Bc. studia Jeřáby. Publikace v odborných časopisech, fyzická účast na konferenci. Zpracování a uplatnění podkladů k podání na ÚPV Průmyslového vzoru a zpracování formulářů k podání Funkčních vzorků.